Trudności rodzinne

Problemy rodzinne są bardzo złożone i wymagają specjalistycznego wsparcia. Problemy z partnerem życiowym, dziećmi, rodzicami i krewnymi mogą być bardzo różne. Psycholog w Pracowni Dialogu w Łomży oferuje szereg dostosowanych do problemu form pomocy.

Porada psychologiczna

Pomaga rozwiązać trudne dylematy życiowe. Wiele problemów wywołuje partner życiowy, który może zdradzać, nadużywać alkoholu, narkotyków, może być pracoholikiem,

seksoholikiem, uprawiać hazard, zostać członkiem sekty (np. Świadków Jehowy) lub przysparzać wielu innych kłopotów. Nie zawsze jest możliwa terapia pary, bo np. partner odmawia udziału. Pozostaje więc dylemat, co robić w takiej sytuacji. W domu może mieszkać również ktoś ze starszych już rodziców, lub inni bliscy krewni, z którymi życie nie jest łatwe. Rodzice z kolei martwią się o swoje dorosłe dzieci, prowadzące życie, które szkodzi im lub ich rodzinom.

Terapia rodzinna

Jeśli rodzice martwią się o swoje dziecko i faktycznie są gotowi mu pomóc, powinni się zdecydować na terapię rodzinną. Większości rodziców wydaje się, że wystarczy leczyć przeżywające trudności potomstwo. Z reguły jednak to za mało. Po pierwsze, objawy psychiczne syna lub córki zazwyczaj są efektem trudności całej rodziny i dopiero jej uzdrowienie wpłynie na dziecko. Po drugie, nawet jeśli terapeuta wpłynie na psychikę młodego pacjenta, on wróci do środowiska, które prawdopodobnie będzie podświadomie wzmacniać szkodliwe zachowania. Rodzina jest jak mechanizm, gdzie wszystkie elementy muszą do siebie pasować.

Mediacja rodzinna

Forma pomocy, która okazuje się najbardziej skuteczna do rozwiązania określonego szczegółowego sporu rodzinnego. Bliskie sąsiedztwo rodziców, teściów czy rodzeństwa może powodować liczne napięcia, które pomogą rozwiązać mediacje. Podobnie w czasie rozwodu, mogą być bardzo skuteczną pomocą. Paradoksalnie bowiem problemy rodzinne pozostają nawet wtedy, gdy rodzina się rozpada. Byłych małżonków łączą, a najczęściej dzielą, dzieci. Niełatwo dojść do porozumienia, kto będzie sprawował stałą opiekę nad dziećmi i jak mają być zorganizowane z nimi kontakty drugiego rodzica. Podobnie, wszelkie zmiany już po rozwodzie, wymagają nowych porozumień.