Terapia małżeńska/ pary

Kryzys związku jest zawsze bolesny, co nie oznacza, że destrukcyjny. Terapeuta pomaga zrozumieć tło powtarzających się konfliktów i objawów.

Kiedy terapia małżeńska jest niezbędna

Konflikt nie może zostać rozwiązany i się nasila, czasami w sposób utajony, kiedy jedna z osób nie ujawnia swojej frustracji. Prędzej, czy później pojawią się objawy kryzysu- ujawni je co prawda jedna osoba, ale zwykle jest to „dziecko” obojga.

Pojawią się awantury z rękoczynami, albo „tylko” długie i przykre milczenie, skłonność do hazardu lub alkoholu, wyprowadzki, zdrady, kłamstwa, nadużywanie internetu lub gier komputerowych, robienie nadmiernych zakupów, objadanie się, depresja, angażowanie rodziców lub manipulowanie dziećmi, pracoholizm, i zazwyczaj problemy seksualne. Te i inne podobne sygnały wskazują, że bez specjalisty uratowanie takiego związku jest niemożliwe.

Terapia małżeńska to nie sąd

Komuś może się wydawać, że wystarczy zmienić partnera, a wszystko się ułoży. Dlatego będzie go namawiać na terapię. Ktoś inni czuje się tak skrzywdzony, że domaga się, by obwinić partnera. Rzeczywiście, niektórzy potrafią uprzykrzyć bliskim życie i na pewno powinni się zmienić. Najczęściej jednak małżeństwo jest jak mechanizm, gdzie jeden element wpływa na drugi, a ten z kolei na pierwszy. Wykazanie jednej osobie błędu rzadko kiedy jest celowe, a jeszcze rzadziej skuteczne. Rzeczywistą zmianę przyniesie dopiero zrozumienie małżeńskiego mechanizmu.

Terapia pary w Łomży

Terapeuta nie śpieszy się z wprowadzaniem zmian. Terapia małżeńska w Pracowni Dialogu polega przede wszystkim na zrozumieniu tego, co się dzieje w związku. Trzeba zatrzymać wzajemne ataki, aby relację obojga uczestników móc poddać refleksji, zrozumieć na ile pretensje są racjonalne, a na ile motywowane podświadomymi pragnieniami. Dopiero wtedy otwiera się możliwość rzeczywistych zmian.

Nie zawsze jednak terapia pary jest najlepszym rozwiązaniem podczas konfliktu małżeńskiego, inna forma pomocy psychologicznej w Pracowni Dialogu w Łomży może się lepiej sprawdzić.