Porada psychologiczna

Do psychologa często zgłasza się osoba, która nie wie jak postąpić. Bywają sytuacje życiowe, kiedy każdy z nas czuje się zagubiony i wymaga wsparcia.

Problemy życiowe

Sytuacja w związku może stać się trudna do zniesienia z powodu krzywdzącego partnera, który może zdradzać, mieć romans, nadużywać alkoholu, narkotyków, hazardu, internetu, seksu, pracy, zakupów, zaangażować w sektę itp.

W innych związkach teściowie lub rodzice za bardzo ingerują w życie dzieci. Wiele kłopotów rodzą rozstania w wyniku emigracji. Problemy stwarzają dorosłe, nawet samodzielne już dzieci. Starsi ludzie bywają znacznym obciążenie, wymagają opieki, a często niemałej cierpliwości, bo zmienia się nie tylko ich ciało, ale i umysł. Czasem bardzo trudno podjąć dobrą decyzję.

Odpowiedzialność

Przychodząc do psychologa trzeba mieć świadomość jego ograniczonych możliwości. Specjalista nie może podejmować za kogoś decyzji życiowych, bo mógłby się pomylić, czy  brać pod uwagę wartości swoje, nie klienta. A przede wszystkim konsekwencje poniesie klient i to on powinien brać odpowiedzialność za swoje decyzje. Dlatego specjalista wbrew pozorom nie doradza, lecz wypracowuje z klientem najlepsze rozwiązanie.

Przeszkody

Psycholog nie zna całej złożoności problemu i powinien gruntownie zapoznać się z sytuacją. Nawet, jeśli właściwe rozwiązanie wydaje się proste, to pozostaje zagadką, dlaczego osoba szukająca pomocy go nie podejmuje. Zadaniem psychologa jest dostrzeżenie i naświetlenie przeszkód, które stoją na drodze.

Długość porady

Porada psychologiczna w Łomży nie powinna zamykać się w jednej sesji. To, co prawda forma pomocy względnie szybka, niemniej trwająca jakiś czas. Po 3-4 sesjach konsultacyjnych, kiedy psycholog zbiera wywiad i diagnozuje, koniecznych jest kilka, czasem kilkanaście 50-minutowych spotkań by dostrzec odpowiednie, a zarazem realne wyjście z kryzysowej sytuacji.